Книга пам’яті полеглих за Україну

Офіційно


Кабінет медичної практики "Уровітал"
Каталог
Комунальні
підприємства
Подати показники лічильників
Розклад руху
Підприємцям
з на
 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
 
хостинг от freehost.com.ua
bigmir)net TOP 100

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47


На честь скасування кріпацтва у 1861 році
20.07.2012

• Страшним тягарем для селян царської Російської імперії було кріпацтво. Супроводжувалося воно експлуатацією, безправ’ям, повсякденними злиднями, голодом. Щоб уникнути революції, царський уряд провів «визволення селян» зверху. Законодавчі акти 19 лютого 1861 р. проголошували скасування кріпосного права, надаючи селянам і дворовим людям права «вільних сільських обивателів, як особисті, так і майнові».
Народні майстри споруджували пам’ятки з каменю, заліза, дерева (дуба) на кошти зібрані селянами. Їх спорудження і висвячення приурочувалися до визначення річниць скасування кріпацтва. Саме таку кам’яну пам’ятку знайдено і на території міста Волочиськ. (ред. сайту)

Фото: Олександр Мевх

Пам'ятний знак на честь скасування кріпацтва в Російській імперії
Пам'ятний знак на честь скасування кріпацтва в Російській імперії

У Волочиську знайдено рідкісний історичний пам'ятник XIX ст. Історія його виявлення така.
Житель міста С.В. Семенюк наприкінці вересня 2011 р. звернувся з Заявою до міської ради про те, що на його садибі знаходиться незвичайний камінь з викарбуваним написом, котрий господар скопіював.

Степан Володимирович згадує, що цей камінь він бачив ще в дитячі роки біля могили Данила Самуся.

Під час встановлення знаку на першому поселенні міс-та (що, до речі, викликає сумніви з приводу цього розташування місця походження Волочиська) у 2003 р., камінь перенесли на садибу С.В. Семенюка.

Нині господар садиби передав історичний об'єкт на збереження до міської ради. Між іншим, це патріотичний вчинок жителя міста і приклад виконання свого громадянського обов'язку.

 

На фото:
Степан Володимирович Семенюк біля знайденого пам'ятного знака.


Знахідка у Волочиську виявилася пам'ятним знаком на честь скасування кріпацтва в Російській імперії 18 лютого 1861 р. На одній грані чотирикутного, в поперечному перерізі, кам'яного обеліска викарбуваний напис, дещо пошкоджений людьми і природними чинниками:

"Государь імператорь самодержець всероссийский Олександр II цар освободитель с 1855 по 1881 г. Осени себя крестнямъ знамением православный народъ и призовисъ нами Боже благословеннийший свободный трудъ залог твоего домашнего благополучия и здоровья обіпественнаго. Заключительная слова всемилостивейшаго манифеста 18 февраля 1861 г. ".

За ініціативою міського голови Костянтина Черниченка обеліск встановлюють у Волочиську, на території Меморіалу Слави як важливого історичного пам'ятника району.

Пам'ятний знак на честь скасування кріпацтва в Російській імперії
Пам'ятний знак на честь скасування кріпацтва в Російській імперії
Пам'ятний знак на честь скасування кріпацтва в Російській імперії
Пам'ятний знак на честь скасування кріпацтва в Російській імперії

Також цього року виявлені сліди двох невеликих поселень раннього залізного віку (VII-V ст. до н.е. або 2700-2500 р. тому) біля с. Юхимівці. Вони розташовані на відстані 0,8 км від західної околиці села, на мисі високого, з крутими схилами, лівого берега струмка, що тече до ставка. Тут жила невелика первісна община праслов'ян. Дослідник Поділля XIX ст. Є.Сіцинський писав, що за 2 км від південної околиці Юхимовець, ліворуч дороги до с. Дзеленці, стояла стародавня поховальна споруда — курган. Нині курган на полі не простежується (очевидно зруйнований). Можливо, він знаходився в найвищій точці цієї місцевості (висота 353), де тепер стоїть геодезична вишка. Таке припущення має підставу тому, що наші стародавні предки хоронили своїх знаменитих покійників (вождів, старійшин роду, племені, відважних воїнів) у найвищих точках плато.
Біля с. Бальківці шурфуванням перевірено наявність культурного шару (шару грунту, в якому збереглися сліди діяльності людей) на поселенні черняхівської культури III-IV ст., яке знаходиться на відстані 300 м від шосе Волочиськ-Хмельницький, на полі високого лівого берега р.Грабарка. Встановлено, що культурний шар знаходиться під шаром розораного грунту на глибині 35 см. Це шар грунту завтовшки 30 см з грудками випаленої до цеглястого кольору глини. Очевидно, поруч з шурфом знаходилося стародавнє житло.
На південь від Курилівки знайдеш залишки ще одного по-селення черняхівської культури (два поселення в цій місцевості виявлені в минулі роки). Воно розташоване на високому, з кру-тими схилами, мисі між двома струмками, що зливаються біля його південного схилу. З точки зору оборони від раптових на-падів ворогів, то місце для посе-лення вибране дуже вдало.
Перевірено стан збереження пам'ятки археології ІІ-І тис. до н.е. — кургану, спорудженого над стародавнім похованням в лісі біля с. Яхнівці в урочищі "Могила". На вершиш насипу кургану викопана свіжа яма, що є порушенням Закону України "Про охорону культурної спадщини", адже на курганах забо-роняються будь-які земляні роботи, у тому числі оранка. В цій же місцевості в густих заростях дерев та кущів помітний рів та земляний вал, що своїми кінцями опускається до ставка. Рів і вал дуже схожі на давні оборонні споруди, але коли і ким викопаний рів і насипаний вал — поки що невідомо. Незрозуміло, чому вони оточують два яри, що нехарактерно для оборонних споруд часів раннього залізного віку, Київської Русі та пізнього середньовіччя, наприклад, для військового польового табору. Дослідження загадкових ровів і валів будуть продовжені.
У Сарнівській школі активно діє історичний краєзнавчий гурток. Недавно школярі разом зі вчителем історії Д.М. Камінським знайшли залишки ще одного поселення черняхівської культури IV ст. між Сарновом і Куровечкою — на плато високого та крутого правого берега р.Бованець.
Колишній голова сільської ради, житель с. Гайдайки І.Й.Вербицький у 2000 р. сповістив директора Волочиського районного історичного музею Л.Я. Гуляк і пам'яткоохоронні органи про стародавній курган біля села та показав місце його розташування. Жителі Кривачинець 3.Цимбал, В.Хоренко та житель смт.Війтівці О.Вітко також сповістили про наявність стародавніх поселень на їх присадибних ділянках і надали можливість археологам зробити на городах невеликі розкопки.

Використано матеріали Волочиської районної газети "Зоря", авторів статті "Нові археологічні знахідки" І. МИХАЛЬЧИШИНА, старшого наукового співробітника НДІ пам'ятко-охоронних досліджень Міністерства культури України та
Р. КАЛІНІНОЇ, архітектора Волочиської міської ради.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 

Мнагазин 7 Континент. Волочиськ.


7 Континент, Волочиськ

Погода на тиждень
• перейти на rp5