Про місто

Символіка
Історія
Книга пам’яті

з на
 
хостинг от freehost.com.ua

 Тиц сайта
Яндекс цитирования
bigmir)net TOP 100Уривки з історії  

Волочиська центральна районна бібліотека

Історія Волочиської центральної районної бібліотеки насичена багатьма подіями.

На протязі довгих років починаючи із невеличкої приватної бібліотеки, хати-читальні, вона стала провідним інформаційним центром міста та району.

У 1934 році офіційно була затверджена як районна бібліотека.


Районна бібліотека, 1936 рік


Федорков Федір Степанович

Першим завідуючим був Федорков Федір Степанович.

Завдяки його ініціативі та наполегливості бібліотека у 1937 році нараховувала уже понад 20 тис. книг.
До початку Великої Вітчизняної війни бібліотека була однією з найбільших культосвітніх установ міста. На полицях стелажів було 32 тис. книг. Під час німецької окупації повністю було знищено книжковий фонд бібліотеки. Все ж частину його зуміли врятувати місцеві жителі. Після звільнення Волочиська від німецько-фашистських загарбників бібліотека почала відроджуватися. Вона знаходилася в старому будинку культури по вул. Котовського, 2.
Спочатку бібліотека була спільно об’єднана в одну для дітей і дорослих.
З кожним днем збільшувався її книжковий фонд і на кінець 1945 р. становив понад 600 книг.
В 1946 р. бібліотеки було роз’єднано: дитячу - розміщено в піонерському клубі, а дорослу було перенесено в приміщення по вул. Кірова (Незалежності).

В цей час в бібліотеці працювали три працівники:
Федорков Ф.С. – завідуючий, Олійник Г.В. – на абонементі, Шляхтичева В.П. – в читальному залі.

В 1947 бібліотекарі своїми силами провели ремонт старої будівлі, та розширили приміщення: читальний зал, абонемент і кімната для пересувок.
Уже на той час в бібліотеці працює Довбуш П.Р. і виконує роботу методиста районної бібліотеки.
На окремі цікаві книги в бібліотеці встановлюється черга. Читали також газети і журнали, яких було мало. Бібліотекарі спільно з учителем Волковим І., редактором районної газети «Зоря» Дузем І.М. ходили по селах і проводили агітаційну роботу, різні масові заходи по пропаганді книги.

В 1948 році завідуючий Федорков Ф.С. при допомозі редактора
Дузя І.М. видав книгу про бібліотечну роботу, над якою він працював з 1934 до 1948 року. За цю книгу бібліотека отримала Другу Республіканську премію в сумі 2 тис. 500 крб. і придбала велосипед для обслуговування читачів на пересувках.

Олійник Г.В.

В 1950 р. в області був організований міжобласний бібліотечний абонемент, яким можна було вільно користуватися усім читачам області.

У 1954 році завідуючою бібліотеки призначено Коломієць Феліксу Кузьмінічну, яка раніше обіймала посаду старшого інспектора культурно-освітньої роботи обласного управління культури. З 1956 по 1959 рік завідуючою бібліотеки була Ляхова Тетяна Микитівна, у 1959 році – Кулакова Галина Іванівна. У 50-х роках у бібліотеці працюють Любевич А.І., Дрозд Г.К., Мірошніченко Є.С., Колеско М.І., Бойчук Т.С.

З кожним роком збільшувалися асигнування на придбання літератури. Робота бібліотеки стала багатогранною і змістовною. З 1960 по 1963 рік завідуючою закладом була Захарова Віра Іванівна.
У 1961 р. районну бібліотеку відвідала делегація з Естонії.

Завідуючим бібліотекою у 1963 році був Іванов Ігор Мефодійович. Крім нього ще працювали Кучерява Н.М., Захарова В.І., Трачук М.О., Головкіна І.М., Тихонюк М.П., Герасімова Г.М., Мороз Л.С.

В 1964 році бібліотека перейшла в нове сучасне приміщення. Бібліотека для дорослих читачів розмістилась на другому поверсі, де і знаходився відділ культури та методичний кабінет. Перший поверх зайняла дитяча бібліотека.

Райком партії, який очолював Починок М.І., виділив кошти на придбання нових полірованих стелажів, столів та стільців для читального залу.

В 1965 році бібліотеку очолила Головкіна Ірина Мар’янівна, в цьому ж році їй було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

В 60-ті роки наш заклад знаходиться в зеніті слави. Це – одна із кращих бібліотек на Україні. На її базі проходять Всесоюзний семінар бібліотечних працівників, міжобласний семінар.

Іванов Ігор Мефодійович
Головкіна Ірина Мар’янівна

Тихонюк М.П.

Герасімова Г.М.


У 1966 році бібліотека була учасником ВДНГ СРСР, в 1966-68 роках в ній побувало багато делегацій з інших республік, областей, районів, навіть інших країн. Враження про роботу закладу залишили бібліотекарі з Удмуртії, Молдавії, Буковини, Грузії, Туркменії, Вінничини, Київщини, Одеси, Львова, Миколаєва та багато інших, всього 67 делегацій.


У 1968 р. при районній бібліотеці створено абонемент «Юність», який був першим на Хмельниччині, завідуючою якого стала Тихонюк М.П.

В кінці 60-х років в бібліотеці працювали Головкіна І.М., Пілінська С.В., Гринчук Д.П., Надоліна З.С., Лупійчук Н.З., Пінчук П.П., Сорока О., Гаєцька М.

З 1969 по 1970 роки завідуючим закладом був Грінчук Дмитро Павлович, з 1970 по 1972 рік – Надоліна Зіна Степанівна.

Надоліна Зіна Степанівна

Лупійчук Н.З.

Пінчук П.П.


Федоркова Л.Ф.

 

В 1970 році бібліотека вийшла переможцем Всесоюзного огляду, відзначена Дипломом І-го ступеня і занесена до районної Книги Трудової Слави.

З 1972 року завідуючою закладу знову стала Головкіна Ірина Мар’янівна.

В 1976 році в районі здійснена централізація і бібліотека стає центральною районною бібліотекою, що об’єднала всі бібліотеки району в одну бібліотечну систему.

Великих темпів у роботі бібліотека досягла у 80-х роках.

 


Зустріч з М.Г.Концевичем


Відбулися певні зміни в системі організаційно-методичного керівництва. Для підвищення кваліфікації молодих працівників організовано «Школу молодого бібліотекаря».

У 1980-85 рр. в ЦРБ прийшли багато нових молодих працівників-спеціалістів: Похила Л.М., Шидліч Б.З., Сліпченко Л.О., Цапок В.Л., Побута Л.Г., Майборода Н.А., Вітошинська Л.Р., Похила Л.В., Фляшовська Л.В.

В 1986 році Волочиську районну бібліотечну систему очолила
Панич Надія Сергіївна.

В 1987 році на базі районної бібліотеки проходив обласний семінар завідуючих методичними відділами ЦРБ області.
В 1990-х роках робота нашої бібліотеки була спрямована на відродження української культури, духовності, народних традицій, свят та обрядів, які виховують у читачів почуття національної гідності, духовності, гуманності, гордості за своїх предків.

Панич Надія СергіївнаВ 1982 році Волочиська центральна районна бібліотека увійшла у склад культурно-спортивного комплексу району, де їй відводилося завдання – засобами пропаганди книги сприяти всебічному гармонійному розвитку особистості.

Це дало можливість більше залучити читачів, покращити популяризацію книги, активізувати інформаційну та довідково-бібліографічну роботу бібліотеки. Організовуються пункти видачі літератури безпосередньо на підприємствах. Активно працює клуб цікавих зустрічей «Орієнтир» та клуб за інтересами «Орфей».


За досягнуті успіхи у 1990 році районна бібліотека зайняла ІІІ місце в області по бібліотечному обслуговуванню читачів, за що була нагороджена Дипломом ІІІ ступеня.
При ЦРБ створюються клуби за інтересами «Джерела», «Пошук», «Спадщина», продовжує працювати клуб «Літературні зустрічі».

В 1994 році при ЦРБ створено сектор краєзнавства та народознавства, який очолила Копитовська С.М., робота якого була направлена на збір всієї інформації про край.

Взявши участь у краєзнавчо-етнографічній експедиції «Мій рідний край, моя земля» вдалося зібрати місцеві звичаї, діалекти, обряди, щедрівки, легенди.

Проводилася пошукова робота по збору матеріалів про історії бібліотек та сіл району.
З 1994 року при ЦРБ діє літературно-музичне об’єднання «Душі криниця», з 1995 року – клуби за інтересами «Надвечір’я», «Пам’ять».

У 1995 році на базі ЦРБ проведено обласний семінар зав. відділами обслуговування ЦРБ та працівників, які відповідають за роботу з юнацтвом.

В цей час у бібліотеці працюють: Небельська В.В., Білоус Л.В., Гуменюк С.А., Дмитрук Б.З., Задорожна Н.М., Кінзерська О.М., Копитовська С.М., Лупійчук Н.З., Мізіна М.А., Остапчук Н.В., Пінчук П.П., Поліщук О.В., Сінькова Л.Ф., Слобода К.І., Тімкова М.І.

Слобода К.І.

Кінзерська О.М.

Копитовська С.М.


Горшкова Валентина Леонідівна

 

З липня 2000 року директором Волочиської ЦБС призначено Горшкову Валентину Леонідівну.

З метою підвищення рівня інформованості, самосвідомості, правової культури населення з питань місцевого самоврядування в 2001 році організовано центр регіональної інформації.

Велику роботу проведено по збиранню матеріалів для випуску у 2002 році літературно-художнього альманаху Волочиського району «На хвилях Збруча».
У 2003 році при бібліотеці створено клуб правового виховання «Молодь і закон», у цьому ж році придбано комп’ютер та принтер.

Волочиська ЦБС зайняла І місце у номінації «Краща ЦБС по роботі з юнацтвом» у обласному огляді-конкурсі на кращу ЦБС.
У жовтні 2005 року на базі Волочиської ЦБС було проведено обласний семінар методистів на тему: «Публічна бібліотека: сучасний погляд на методичне забезпечення».


Шинкарук Ліна Анатоліївна

 

З лютого 2008 року бібліотеку очолила Шинкарук Ліна Анатоліївна.

На початку 2009 року у центральній районній бібліотеці було три комп’ютери, під’єднані до швидкісної безлімітної мережі Інтернет «ОГО», що дало можливість краще задовольняти запити користувачів.

У 2010 році було придбано міні-версію програми ІРБІС у двох модулях, що сприяло створенню електронної бази даних нових надходжень літератури до бібліотеки.


Королюк Людмила Володимирівна

 

У листопаді 2010 року бібліотеку очолила
Королюк Людмила Володимирівна.

На виконання рішення сімнадцятої сесії Волочиської районної ради від 21 січня 2009 року 3-7/2009 про прийняття «Програми реалізації в бібліотеках Волочиського району Міжнародного проекту «Глобальні бібліотеки» та для її втілення в життя ЦРБ взяла участь у ІІІ раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в рамках програми «Бібліоміст» і потрапила у список переможців.

І як результат, протягом літа 2012 року отримала комп’ютерне обладнання, ліцензійне програмне забезпечення та вільний доступ до Інтернету.

 

З березня 2012 року бібліотеку очолила
Молчанова Людмила Олексіївна.

В цьому ж році ЦРБ прийняла участь в обласному конкурсі на кращу нетрадиційну книжкову виставку приурочену 75-річчю утворення Хмельницької області, а також приєдналась до мережі ПДГ в рамках проекту Української бібліотечної асоціації.

У січні 2013 року у бібліотеці відбулася зустріч з головою обласного осередку Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес Літераторів України» Захар’євим В.А. на якій він презентував збірку патріотичних творів «У серці моєму Хмельниччина рідна».

До 550-річниці міста було видано і презентовано літературно-музичний альманах «Квітуй і слався, Волочиськ!» який представляє твори членів літературно-творчого об’єднання «Обрії», що діє при ЦРБ.

Молчанова Людмила Олексіївна


Презентація літературно-музичного альманаху«Квітуй і слався, Волочиськ!»

За підтримки благодійного фонду народного депутата України С. Лабазюка «Завжди поруч» бібліотека отримала комп’ютерні столи, комп’ютер.
Наша бібліотека сьогодні – сучасний, комфортний, інформаційно-дозвіллєвий центр з багатьма новими послугами для користувачів. Вона об’єднує 47 бібліотек в єдину централізовану бібліотечну систему, для яких стала організаційно-методичним та координаційним центром. Співпрацює з громадськими організаціями, підприємствами та установами. Є постійним учасником конференцій, семінарів, тренінгів, фестивалів, що проводяться в Україні і регіоні.
У бібліотеці функціонують три відділи і один сектор, центр регіональної інформації, пункт доступу громадян до офіційної інформації. Діють клуби за інтересами для молоді «Джерела» та «Молодь і закон» і для старшого покоління «Надвечір’я», «Пам’ять» та літературно-творче об’єднання «Обрії».

Документально-інформаційні ресурси бібліотеки становлять понад 90 тис. видань, якими щорічно користуються 4500 користувачів бібліотеки. Працюють у бібліотеці кваліфіковані спеціалісти: Мізіна М.А., Сінькова Л.Ф., Білоус Л.В., Небельська В.В., Дмитрук Б.З., Гамрецька Г.П., Гуменюк С.А., Поліщук О.В., Королюк Л.В., Задорожна Н.М., Сягрова Н.М., Пастух І.М., Хоптяр Г.М., Божик М.Г., Татарина А.М., Єлісеєнко В.В. Їх об’єднує любов до книги, читача, творчість і професіоналізм. Вони люблять свою роботу, шанують своїх користувачів, переконані, що бібліотека знайшла себе в умовах сьогодення.

Колектив працівників Волочиської ЦРБ