Книга пам’яті полеглих за Україну

Офіційно

Офіційний сайт Народного депутата України Сергія Лабазюка

Кабінет медичної практики "Уровітал"
Каталог
Комунальні
підприємства
Подати показники лічильників
Розклад руху
Підприємцям
з на
 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
 
хостинг от freehost.com.ua
bigmir)net TOP 100

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46


Українське весілля
15.11.2013

Автор: Зоряна КОЗАЧОК,
студентка факультету журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка.

«Сім’я є первинним та основним осередком суспільства» - говорить стаття 3 Сімейного кодексу України. «Найкраща спілка – чоловік та жінка» говорили українці минулих століть.

Весілля тодішнє і нинішнє, обряд і закон, весільний поїзд і державна реєстрація шлюбу. Поговорімо про це.
Безумовно, весілля є одним із найбільш особливих та важливих подій у житті людини. І, звичайно ж, найбільш витратним, насамперед емоційно, адже це не просто кілька фото у рамці та дітей на дивані. Це якісно інший етап життя кожної людини, що часто радикально змінює усе інше та звичне, те, що фактично робить дорослим без шансів повернутись у дитинство чи юність, те, що зобов’язує.
Наші предки особливо ставились до весільного обряду і саме тому довкола нього й досі чимало унікальних традицій, звичаїв і куди ж без забобонів.
Українське весілля ще до початку ХХ століття налічувало 3 цикли різних обрядів: перед весільний, весільний та після весільний. Перший складався зі сватання, умовин (знайомство з господарством нареченого), заручин, бгання короваю та дівич-вечора (котрий нині успішно передав першість холостяцькій вечірці).
Власне весільний етап: запросини, обдарування молодої пари та посаду, розплітання коси, розподілу короваю, перевезення посагу та завершувався перезвою і рядженням. І закріплювали шлюб після весільні обряди, присвячені вшануванню батьків молодими та прилучення невістки до родини свого чоловіка. Цікаво, що таке народне весілля мало більшу силу, аніж церковний шлюб, котрий зазвичай брався молодою парою дещо пізніше. І це чи не єдина традиція, що збереглась у наш час майже без змін.

Сватання розпочинало підготовку весілля у давні часи, тільки за умови згоди батьків молоді люди мали змогу поєднати свої долі.

У нас на Поділлі з майбутнім нареченим обов’язково приходили його мати і батько, окрім звичних посередників – старостів.

Часто перший крок робила дівчина, і відмовити її було складніше, адже це обіцяло нещастя сім’ї обранця. Нині ж для початку організації весілля потрібна насамперед добровільна згода майбутнього подружжя (ст. 24 Сімейного кодексу України) та досягнення особами шлюбного віку (18 років для жінки та чоловіка – ст. 22 Сімейного кодексу України).
Другий етап – оглядини господарства молодого та оцінка рівноправності його із посагом дівчини – нині регулюється Сімейним та Цивільним кодексами України. Окрім цього, тепер майбутнє подружжя обов’язково має бути взаємно обізнане про стан здоров’я своєї половини (ст. 30 Сімейного кодексу України).
Особливий процес заручин підтверджував серйозні наміри молодої пари та повідомляв про це усю громаду, аби люди мали змогу спостерігати за підготовкою та за умови порушень навіть клопотатись про відміну весілля. До столу обов’язково подавали мед. Нині ж мед поєднаний із статтею 31 Сімейного кодексу України, що регулює заручини і в наслідок відмови однієї зі сторін навіть зобов’язує матеріальне відшкодування вартості подарунків ображеній половині.
Барвінкові обряди, що розпочинали власне весільний етап, збереглись лише в окремих поселеннях Західної України та у звичаї вплетення квіток у волосся молодої. Ліричний дівич-вечір нині поступився популярністю гучним холостяцьким (а часто й дівочим) вечіркам у нічних клубах, в оточенні представників протилежної статті та алкоголю, неначебто символізуючи прощання із веселим та легковажним життям до шлюбу.
Саме весілля ніколи не проводилось без весільного поїзду з низкою весільних чинів. Серед них, окрім батьків, старостів та молодої пари, були також приданики і закосяни, шо відповідали за покривання молодої, світилка, котра стежила за свічками під час посаду, брат, що продавав сестру-наречену та його солов'ї — хлопці-родичі молодої, вінкоплетниці, коровайниці, візники, гудаки, що відповідали за музику та забави на святі, кошельник, потрібний при обдаровуванні, а хорунжий і пропор несли весільні атрибути. Усі ці особливі гості приходили з такими ж символічними подарунками.
Сьогодні цей список скоротила стаття 34 Сімейного кодексу України до обов'язкової присутності обох наречених, а от наявність багатьох гостей залежить тільки від бажання молодої пари бачити їх там.
Обряд, що у повній мірі зберігся до сьогодні — посад. Це спільна післявесільна трапеза усіх гостей під час якої єднаються дві родини, отримуються подарунки — святкується народження нової сім'ї. Він регулюється адміністративними нормами дотримання порядку та моральними принципами гостей, а проходить під патронатом веселощів і солодощів.
Та весілля — це в першу чергу обов'язки перед своєю поло¬винкою та перед своєю держа¬вою. Найбільше одружувались молоді люди району за останні 20 років ще у далекому 1995-ому році, тоді було зареєстровано 573 нові сімейні пари, а за п'ять років — у 2000-ому — це число зменшилось до 357, що наразі є найменшим показником. А от в області ситуація інша.
Найбільше одружень було за реєстровано у 2006 році — аж 10676, Волочищина тоді отримала 440 нових сімей.
Важливо розуміти, що весілля — це не просто святковий одяг, 2 келихи шампанського та забави до рання. Шлюб – насамперед обов'язок не тільки любити та оберігати, а й разом розділяти і працювати, і спільно володіти та дбати, виховувати, ростити, співпереживати, ризикувати та вигравати, часом втрачати, інколи навіть і рятувати. Та часто молоді люди, опиняючись у ситуаціях, коли не все так як у кіно, забувають свої клятви та обіцянки.
Матеріал надано відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Волочиського району управління юстиції у Хмельницькій області


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 

Мнагазин 7 Континент. Волочиськ.

Лазерна епіляція

7 Континент, Волочиськ

Погода на тиждень
• перейти на rp5