Книга пам’яті полеглих за Україну

Офіційно

Офіційний сайт Народного депутата України Сергія Лабазюка

Кабінет медичної практики "Уровітал"
Каталог
Комунальні
підприємства
Подати показники лічильників
Розклад руху
Підприємцям
з на
 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
 
хостинг от freehost.com.ua
bigmir)net TOP 100

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46


Пам’ятна книга людства
18.05.2014

Як би не складалася доля людини, вона завжди повинна знати звідки вийшла в широкий світ. Знання історії рідного краю пробуджують гордість за свою Вітчизну, озброюють розумінням суспільних завдань.

Загальновідомо, що історико-культурна спадщина служить не тільки нинішньому, а й наступним поколінням. А чи завжди ми належним чином ставимось до свого минулого, до пам’яток історії і музеїв зокрема? Або що ми беремо собі у спадщину і як воно служить вихованню молодого покоління, яке має "покласти свої камені у будову великого храму вічності".

35-й рік жителі міста, району, наші гості мають можливість відвідувати районний історичний музей, знайомитися з його експозицією, яка є скарбницею історії нашого краю, зберігає дух минулих століть, який дає змогу простежити плин часу – стрімкий і невпинний.

Районний історичний музей було відкрито 1 травня 1979 р. Його відкриттю передувала довготривала і копітка збиральницьку та пошукова робота. Велику діяльність по збиранню експонатів провели у середині 70-х років минулого століття колективи міських шкіл: восьмирічної №2 (директор Трачук О.М.), №3 (директор Войтко І.М.), середньої №5 (директор Петрук О.І.), восьмирічної №4 (директор Трембач О.І.).

Найбільший вклад при зборі музейних матеріалів зробив педагогічний та учнівський колектив середньої школи №1 (директор Глухан І.С.). Це, зокрема, такі вчителі як Глухан Л.О., Риголь О.І., Трачук Г.Д., Лемішко Н.Г., Дука Г.М., Кондрашов Г.Г., Айзен М.С. та багато інших. Значну кількість матеріалів зібрала районна рада ветеранів Великої Вітчизняної війни під керівництвом підполковника у відставці Ф.А.Івановича. Багато зусиль для цього доклали місцеві краєзнавці: Богуцький І.В. (с.Сергіївка), Задворний В.Ф., Горошнюк П.І., Глухан І.С., Войтко І.М., Трачук О.М., Божик М.П. (с.Криштопівка), Моцак С.П. (с.Трительники), Лепікаш М.А. (с.Бубнівка). Відповідальними за оформлення музею були призначені другий секретар Волочиського РК КП України Урбан А.Д., Романчук М.Г. – вчитель-історик і перший директор музею на громадських засадах та тодішній завідуючий районним відділом культури Іванов І.М. Тематико-експозиційний план музейної експозиції підготував старший науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею І.В.Верянський. Художнє оформлення музейної експозиції виконували місцеві художники В.Баб’як, О.Войтко, В.Закржевський, В.Віннічук, М.Кравець, М.Авдикович, О.Авдикович, В.Поріцький, художники Львівського художньо-виробничого комбінату В.Г.Велавський і В.М.Струтинський, фотограф Г.П.Гронська. Музейну експозицію доповнюють скульптури місцевих скульпторів М.І.Покотила та П.Д.Мокрицького.

Упродовж всіх років існування музею тісні творчі зв’язки з ним підтримує Михальчишин І. Р. (уродженець с.Кривачинці), старший науковий співробітник НДІ пам’ятко-охоронних досліджень Міністерства культури України. Він особисто провів сотні археологічних досліджень на території нашого краю, дослідив багато сторінок минулого і вписав їх у нашу історію.
Перших три роки районний музей діяв на громадських засадах. Місію екскурсоводів взяли на себе вчителі середньої школи №1 Задворний В.Ф., Волинець Ф.С., Горошнюк П.І., Кондрашов Г.І., Кушнір К.В. З ініціативи Кондрашова Г.І., старшокласники школи здійснили дуже багато пошукових експедицій по місцях бойової слави воїнів-визволителів. Найцікавішою була поїздка в м. Свердловськ в кінці 70-х років, де волочиська делегація зустрілась з ветеранами 10-го Уральського добровольчого танкового корпусу. Багато разів у ті часи на Волочищину приїздили учнівські пошукові загони з Пермі, Свердловська (Єкатеринбург), Верхньої Салди. Такі зустрічі і поїздки сприяли вихованню справжнього патріотизму у молодого покоління, збагачували музейну експозицію цінними експонатами.

У вересні 1982 р. згідно наказу Міністерства культури УРСР було виділено штати працівників і віднесено музей до державних установ. До 1996 р. музей діяв як відділ Хмельницького обласного краєзнавчого музею. Колектив музею очолювали: В.І.Баранов (1983-1986 рр.), І.М.Головкіна (1986-2003 рр.), Л.Я.Гуляк з 2003 р. Науковими співробітниками працювали В.М.Брайчук, Є.Т.Костюк, Н.А.Майхрук, зберігачами фондів – Гуляк О.М., Шпак Г.М., а музейними доглядачами та технічними працівниками – А.П.Іванова, Н.М.Маринкевич, Є.В.Лукашевич, Ю.І.Боднар, Н.В.Юрковська та О.О.Шалатовська.

Районний музей – це не тільки вогнище історичних знань та культури, він разом з тим і дбайливий охоронець пам’яток минулого і сьогодення. І справа не лише у тому, що тут зосереджено більше двох тисяч експонатів, значно важливішим є інше: самі експонати – це долі наших земляків і тому вони безцінні. Як правило, життя їхнє було нелегким і тернистим, як і творчий шлях. Сумні очі Данила Самуся на бюсті місцевого самодіяльного скульптора М.І.Покотила, недоспівана пісня Галини Гордієвич, лейтенанта медслужби 10 Уральського добровольчого танкового корпусу, що загинула в боях за звільнення Волочиського району від німецько-фашистських загарбників, вкарбовані в безсмертя імена воїнів-афганців, що загинули в далекому Афганістані, подільські рушники народної майстрині Є.В.Опалюк – все це шматочки образу, що збираючись в єдине ціле, стануть святим поняттям – Батьківщина, з якої вийшли ми, сьогоднішні.

Порівняно з іншими закладами культури, діяльність музею є специфічною. І ця специфіка насамперед полягає в тому, що основна частина нашої роботи носить чисто наукову спрямованість. Наукова робота проводиться постійно і наш краєзнавчий багаж весь час доповнюється новими фактами в історії рідного краю. Хоч варто відмітити, що білих плям в цій історії є ще дуже багато. Працівниками музею досліджено велику кількість тем по краєзнавству, які лягли в основу видання «Волочиськ. Історичні нариси ч.1» (2006 р.) та книга «Історія Волочиського району» (2010 р.). Книга містить матеріали із загальної історії району та історії населених пунктів, що входять до його складу, починаючи з найдавніших часів до сьогодення, а також відомості про видатних земляків. В кінці 2010 року видано путівник по експозиції Волочиського районного історичного музею тиражем 1000 примірників. Для відділу охорони пам’яток управління культури Хмельницької обладміністрації у 2010-2011 рр. виконано набір тексту брошури «Поховання періоду Великої Вітчизняної війни на території Волочиського району».

Вже багато років у практику музейної роботи успішно втілюється програма «Музей школі та профтехосвіті». Вона дає змогу активно співпрацювати з школами, ліцеєм, дитячою школою мистецтв, будинком культури «Гармонія», районною бібліотекою та іншими установами. Згідно з цією програмою і розробляємо теми по краєзнавству та народознавству. Наші матеріали успішно використовують учні всіх вікових груп для написання рефератів, учнівських творів та досліджень Малої Академії Наук, а найчастіше старшокласники при підготовці до державних екзаменів з історії України, студенти вузів. Діапазон музейної експозиції дає змогу поєднувати матеріали підручника з яскравим і переконливим показом речей, документів, фотографій і тим довідковим матеріалом, який напрацьовано за попередні роки. На основі таких матеріалів ми провели вже дуже багато уроків історії та краєзнавства.

Форми науково-освітньої роботи в музеї дуже різноманітні. Це тижні школяра в музеї, уроки миру, літературно-музичні композиції, краєзнавчі уроки, години пам’яті, уроки мужності, виховні години, тематичні вечори, краєзнавча та історична практика, декади та місячники пам’яті, присвячені Дню Перемоги та визволенню району від німецьких загарбників.

Важливою складовою частиною роботи музейних працівників є програма обміну досвідом із музейниками України, тренінгові програми за участю міжнародних фахівців. Ця освітня програма для музейників започаткована управлінням культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА. В минулому році відбувся перший обласний форум музейних працівників.

Музейний колектив працює у тісній співдружності з усіма структурними підрозділами відділу культури і туризму райдержадміністрації, навчальними закладами, підприємствами та установами. Робота музею постійно висвітлюється в місцевій пресі, а також у передачах радіо Хмельницької обласної телерадіокомпанії «Поділля-Центр» з подачі заслуженого журналіста України Швеця В.О. На сайті м. Волочиська (www.volochisk.info) також розміщено чимало матеріалів з історії Волочищини. У 2008 р. при сприянні Волочиської міської ради матеріали про Волочиський районний історичний музей занесено до третього тому довідника «Україна туристична».
Музей постійно підтримує творчі зв’язки з Хмельницькими обласними краєзнавчим, художнім, літературним музеями, музеєм міста Хмельницького та іншими музеями області.

У 2013 році за благодійні кошти, виділені депутатом Хмельницької обласної ради М.В.Вороною в музеї було проведено поточний ремонт п’яти музейних кімнат і оформлено два нових розділи експозиції. Розпочалась часткова реекспозиція діючих розділів та створення нових. Це, зокрема, розділ «Культура і побут жителів Волочиського повіту кінця ХІХ початку ХХ століття», в якому показано речі побуту, предмети етнографії та відтворено інтер’єр торгової лавки містечка Волочиськ. Створено новий розділ експозиції «Станція Волочиськ в контексті розвитку Південно-Західної залізниці». Це цікава історія залізничної станції яка проходить через долі її працівників — жителів нашого міста. Гордістю волочиського краю є його люди: прості трудівники, дослідники, вчені, військові, герої війни і трудової слави. Цій темі присвячений досить великий новий розділ «Творці історії краю».

В різні періоди діяльності музею його матеріально підтримували наші земляки, спонсори: І.М.Машталір — академік, кандидат економічних наук, Богуслаєв В.О. - Герой України; голова ради директорів ПАТ «Мотор Січ», Пастернак В.Г. - директор Волочиського машинобудівного заводу, М.В.Ворона – заслужений працівник сфери послуг України; генеральний директор Хмельницького міського споживчого товариства «Кооператор»; почесний громадянин Волочиська, художники А.І.Тартаковський та О.І.Паламарчук (м.Київ); народний депутат України С.П.Лабазюк, ТОВ «Агробізнес», місцеві підприємці Л.В.Коваль, О.М.Клімова, В.О.Дузь, Г.В.Кокошко, О.С.Ткачук, О.В.Шевчук, С.В.Мартинов.

В подальших планах музею створення і побудова нових експозицій: «Волочиськ прикордонний», «Досягнення Волочиського району в другій половині ХХ століття», а також «Наші земляки – заслужені працівники різних галузей». Найближчим часом плануємо створити новий розділ експозиції, який розповість про українську революцію гідності 2013-2014 р., участь в ній наших земляків, подвиг небесної сотні.

Діяльність музейних працівників спрямована на пошук, збереження та опрацювання музейних предметів, на тісну співпрацю з різними віковими групами людей для того, щоб повернути музей у публічний простір України.
Сьогодні районний історичний музей це не лише осередок історичних знань та культури. Він – своєрідна школа патріотичного виховання і дбайливий зберігач та охоронець пам’яток минулого. Століття, стиснуті в музейних кімнатах, відбиваються пам’яттю в наших серцях.

Музеї об’єднують людей різного віку незалежно від їх смаків, переконань і професій. А тому наші працівники робитимуть все залежне для того, щоб цей заклад ніколи не втратив своєї виховної і наукової цінності, щоб він був пам’ятною книгою, яку наші земляки читатимуть завжди. Двері музею гостинно відкриті для тих, хто цікавиться історією і хоче якнайбільше знати про рідне Поділля, та для благодійників, які допоможуть цю історію зберегти майбутнім поколінням.

Проходять музейними залами відвідувачі. І дихає дивний світ в якому зустрічаються кілька епох, кілька поколінь, щоб проникнути одне в одне, зрозуміти і влитися в одне єдине поняття – пам'ять.
Не можна перерватися ниточці, що єднає покоління. І, якщо музеї роблять її міцнішою, — давайте частіше заходити туди, порушуючи музейну тишу.

… Минуть роки. У пам’яті прийдешніх поколінь залишаться лише загальні риси нашого бурхливого сьогодення. І щоб залишити правду про себе, мусимо не забувати про підтримку музеїв – скарбниць народної слави, джерела нашої духовності та культури.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 

Мнагазин 7 Континент. Волочиськ.

Лазерна епіляція

7 Континент, Волочиськ

Погода на тиждень
• перейти на rp5